top banner
Разпечатай

Две проектни предложения за модел на родното здравеопазване

26.09.2018
снимка на Две проектни предложения за модел на родното здравеопазване

Здравното министерство (ЗМ) предлага алтернативни модели за бъдещето развитие на здравеопазването: единият е цялостна реформа с демонополизация на НЗОК, а другият - с включване на допълнително здравно застраховане.

"Макар и закъснял този разговор в годините назад имаме шанс заедно и съвместно да обсъдим необходимите промени в здравната система, така че те да работят за българските пациенти. Промяната е наложителна", заяви здравният министър Кирил Ананиев в началото на национална кръгла маса за бъдещето на здравеопазването в България в НДК, София. В кръглата маса ще се включат пациенти, лекари и държавата в лицето на здравното министерство, Народното събрание и Министерския съвет.

Министър Ананиев изтъкна, че днес дискусията ще започне и ще продължи "колкото е нужно". Той призова да не се приемат предложенията на МЗ като "крайни" и пое ангажимент, докато не приключат дебатите, да не тръгне по "утъпкания административен път към МС и парламента."

Четирите ключови фрази, които са залегнали във вариантите на министър Ананиев за нов здравноосигурителен модел са: нов тип контрол; конкуренция от страна на финансиращите органи - НЗОК и здравните застрахователи; премахване на нерегламентираните разходи и модернизация на българското здравеопазване.

Здравният министър Кирил Ананиев предлага два модела за промяна на родната здравна система:

Първият модел е свързан с конкуренция на НЗОК със застрахователите, двустълбов модел, задължително осигуряване срещу 8% и допълнително доброволно застраховане. Тук здравните вноски на записаните при застраховател пациенти се прехвърлят не към НЗОК, а към съответния застраховател. При фалит на застрахователя пациентите ще се обслужват от НЗОК или от Гаранционен фонд.

При този модел НЗОК и застрахователите се договарят пряко за предоставяне на здравни услуги с лечебните заведения. Затова Здравната каса трябва да получи застрахователен статут, за да предлага доброволно застраховане. НАП ще акумулира вноските на всички здравноосигурени пациенти и ще ги превежда на месечна база към НЗОК или съответния застраховател. Министърът подчерта, че е необходимо разпределение на ресурсите, за да се преодолее териториалното разделение при получаването на здравни услуги. С участието на НЗОК ще бъде гарантирана финансовата сигурност. Един от рисковете при този модел е невъзможността да се премахнат нерегламентираните плащания.

Вторият модел за нова здравна система е чрез въвеждане на три стълба: НЗОК и здравна застраховка като задължителни и доброволна здравна застраховка, като тук ще се запази болничният ресурс от 8%.

Здравният министър изтъкна т.нар. “критична линия” - това е сумата, над която разходите за лечение и престой в болнично заведение се заплаща от задължителната застраховка. Ако тази сума не е превишена, тя би следвало да се поеме съвместно от НЗОК и застрахователя.

"В програмата на коалиционното правителство на Република България сме заложили промяна на здравноосигурителния модел, реформи в здравеопазването и демонополизация на НЗОК", заяви от своя страна и вицепремиерът Валери Симеонов. Според него трябва да се засили контролът върху изразходваните средства и да се повиши удовлетвореността на пациентите от здравната система.

Вицепремиерът Томислав Дончев описа здравната ни система като "деформирана". "От една страна говорим, че ресурсите не достигат, от друга страна имаме очевидни белези за пилеене не ресурси. От една страна говорим, че няма контрол, в същото време говорим, че системата, особено в някои сфери и подсфери, е прекалено бюрократизирана. От една страна говорим за труден достъп и в същото време говорим за свръххоспитализация", заяви още той. "Би било късогледо, влизайки в тази дискусия да предлагаме промени само на база картината, като минимум трябва да се опитаме да мислим 10 години напред", оптимистичен бе вицепремиерът.

Според постоянния представител на Световната банка Фабрицио Дзарконе, здравната система трябва да бъде устойчива в дългосрочен план. "Когато голям водач поема инициативата, когато подобно водачество организира дебат и се стреми да постигне всеобщ консенсус, когато поставя хората с техните нужди, приоритети и надежди в центъра на дискусията, тя ще е успешна", уверено заяви Дзарконе.

right green arrow Симптомен навигатор
man body fron view

to top of page
ZdravenPortal.bg не предлага медицински съвети, диагностика и лечение.
© 2017-2024 ZdravenPortal.bg. Всички права запазени.